Topes de Collantes

Topes de Collantes (góry Escambray)  są osiągalne jedynie dla bardzo sprawnych kolarzy na bardzo sprawnych rowerach górskich, a o nie to ciężko na Kubie. Jedziemy taksówką, która wiekiem zdaje się być bardziej zbliżona do Piotra niż do mnie, w połowie drogi (czyli po 9km) robimy postój, aby kierowca mógł dolać wody pod maskę i schłodzić silnik, chwila wietrzenia i już możemy jechać dalej.

Droga wije się, co chwilę, wznosi i opada, a kąt nachylenia przewyższa wszystkie górskie drogi, które udało mi się widzieć kiedykolwiek. Kierowca sprawnie omija dziury, koleiny, zmienia biegi, a czasem jedzie na zupełnym luzie. Nie wiem z jaką szybkością się przemieszczamy, bo prędkościomierz nie działa, po cichu zastanawiam się czy chociaż hamulce są sprawne, bo droga nie dość, że wąska, stroma i kręta, to bez żadnych barierek. Szczęśliwie docieramy na miejsce.

Jaskinia La Batata

Po godzinnej wędrówce nagle las kończy się, a niewielki strumyk prowadzi nas wprost do jaskini La Batata o fantazyjnych formach z małą kaskadą wody i dwóch maleńkich bajorkach, w których można się wykąpać. Jesteśmy zupełnie sami.

Jeziorko w jaskini

Innych ludzi spotykamy dopiero po drodze do wodospadu, który choć pięknie położony, trochę rozczarowuje, zapewne w pełni pory deszczowej robi bardziej imponujące wrażenie, bonusem jednak jest to, że po wędrówce można się schłodzić w jeziorku pod wodospadem. Czyli po kubańsku piscina natural.

Piscina natural - naturalnie, że skorzystaliśmy

Piscina natural – naturalnie, że skorzystaliśmy

Niestety po kąpieli trzeba się jeszcze mozolnie wspinać pod górę przez ponad godzinę, a choć jest już prawie 19 upał nie odpuszcza. Za to jaka satysfakcja, gdy się wreszcie wgramoliliśmy na górę!

Już prawie koniec podejścia!

Już prawie koniec podejścia!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s